بازدیدها: 21

پوشاندن درز های درب و پنجره

درزهای درب و پنجره یکی از راه هایی است که سرما به راحتی از محیط بیرون به فضای داخل نفوذ پیدا می‌کند و در نتیجه باعث سرد شدن فضای داخل منزل می شود که برای جلوگیری از این کار و صرفه جویی در مصرف انرژی حتما باید درز درب و پنجره ها را گرفته و از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنید. همچنین بستن درزهای درب و پنجره به خصوص برای مناطقی که گرد و غبار زیادی دارد، برای جلوگیری از پرداخت هزینه های تعمیرات بخاری توصیه می شود.

عایق کاری پنجره با درزگیرها

درب منزل به دلیل باز و بسته شدن در هنگام ورود و خروج، سرمایه زیادی را به فضای داخل منزل وارد می کند که برای جلوگیری از این کار می توانید با استفاده از مواد مخصوص پلاستیکی درزهای باز کنار درب و پنجره را پر کنید و یا از درزگیر وینیل و رزینی بادوام استفاده کنید، این درزگیر ها هزینه زیادی ندارند و در زمانی که بخواهید آنها را جدا کنید، به راحتی جدا می شوند.

استفاده از چسب‌های عایق‌بندی

از چسب سیلیکونی برای آب‌بندی و درزگیری درب و پنجره‌های دوجداره و آلومینیومی استفاده می کنند. این چسب ها دارای قابلیت درزگیری و ضد آب هستند. چسب‌های سیلیکونی پس از خشک شدن، نسبت به اشعه فرابنفش مقاومت دارند و تغییر رنگ نمی دهند.

عایق بندی پنجره ها با چسب سیلیکونی

عایق بندی کف خانه

عایق بندی کف خانه با مصالح جاذب، همچون پد جاذب، کفپوش، فرش و موکت امکان پذیر است. این موارد دارای جذب صوتی بالایی هستند و میزان جذب صوتی آن ها نیز وابسته به جنس آن ها می باشد. همچنین موکت های برجسته، عملکرد بهتری از موکت های معمولی در جذب صدا دارند.

استفاده از سایبان و کرکره برای پنجره

این روش هایی که برای عایق کردن درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد دکوراسیون و زیبایی خانه را نیز تحت فشار قرار می‌دهد استفاده از کرکره و سایبان پنجره، مناسب تر می باشد. می‌توانید برای پنجره از کرکره های مخصوصی که در بازار موجود است استفاده کنید یا می توانید سایبان های حفره ای در جلوی پنجره تا از هدر رفتن گرما جلوگیری شود این سایبان ها و کرکره نصب راحتی دارند بر فضای خانه را نیز زیباتر می کنند.

آموزش نحوه عایق کردن درب و پنجره با کرکره

استفاده از پرده دو لایه و یا چند لایه

برای جلوگیری از خروج گرما و همچنین ورود هوای سرد به داخل منزل می توانید از پرده دو لایه و یا چند لایه استفاده کنید، برای این کار کافیست که از یک پارچه در قسمت زیر پرده استفاده کنید. پرده چند لایه نیز روش مناسبی برای گرم نگه داشتن فضای داخل خانه می باشد هزینه زیادی نیز ندارد. استفاده از به چند لایه ساده می باشند و برای تنوع دادن و همچنین تغییر دکوراسیون نیز مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به میزان سرمای منطقه‌ای که در آن زندگی می کنید، می توانید تعداد لایه های پرده را افزایش دهید یا می توانید از پارچه های ضخیم تری برای پرده استفاده کنید.

پرده پنجره دوجداره

استفاده از پلاستیک برای جلوگیری از ورود سرما

یکی از روش های شایعی که بسیاری از فروشگاه ها و مغازه ها نیز از آن استفاده می کنند استفاده از پلاستیک در مقابل درب ورودی می باشد که این کار سبب می‌شود تا سرما به راحتی به محیط داخلی نفوذ پیدا نکند. ابعاد پلاستیک را بزرگتر از پنجره و درب انتخاب کنید، سپس آنها را با نوار چسب محکم به اطراف قاب درب و پنجره بچسبانید. می‌توانید برای اینکه پلاستیک گرم شود و خوب به پنجره بچسبد، از سشوار استفاده کنید.

آموزش نحوه عایق کردن درب و پنجره با پلاستیک

در ساختمانهای قدیمی که در و پنجره های قدیمی دارند، این پنجره ها در برابر سرما عایق نبوده و سرمای زیادی را به محیط داخل راه می دهند برای جلوگیری از ورود این هوای سرد به داخل می توانید از فوم های درزگیر استفاده کنید، بدین ترتیب که آنها را در چهار طرف پنجره نصب نمایید. هنگامی که برای جلوگیری از ورود سرما از فوم استفاده می کنید به دلیل ویژگی فشرده شدن، فوم می‌تواند درز پنجره را به خوبی پوشش دهد و آن را بسته و قفل نگه دارد.

روش هایی که به صورت اساسی مشکل عایق نبودن درب و پنجره های شما را حل می کند

  • استفاده از پنجره ‌های دو جداره و سه جداره 

اولین مشکل پنجره‌ های آهنی قدیمی بودن مدل شیشه ی آن‌ ها است که تک شیشه ‌ای می ‌باشد. در اولین قدم اقدام به دو و یا سه جداره کردن شیشه‌ ها کنید. اول از همه بهتر است بدانید این شیشه ‌ها چگونه عمل می‌ کنند؟ شیشه ‌های دو جداره از دو پنل و شیشه‌ های سه جداره که از سه پنل تشکیل شده‌ اند، پنجره‌ های عایق بندی شده ‌ای هستند که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌ شوند و به شما کمک می ‌کنند تا میزان گرمای درون منزل خود را به خوبی کنترل کنید و اتلاف انرژی نداشته باشید. فضای بین هر یک از شیشه ‌ها معمولاً با  گاز کریپتون، زنون یا آرگون پر می ‌شود تا این فضا را پر کند و گرما را در خانه نگه دارد. در ادامه راجع به تأثیر این گازهای بی اثر در عایق بندی این نوع شیشه ‌ها صحبت خواهیم کرد.

  • استفاده از پوشش ‌های کم – گسیل

پنجره‌ های دو جداره و سه جداره دارای پوشش‌ های کم- گسیل هستند، یعنی شیشه‌ ی آن ‌ها دارای پوشش‌ نازک فلزی است که می ‌تواند عملکرد عایق حرارتی آن‌ ها را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. در منطقه‌ ی دیگری که از لایه ‌های کم الکترونی استفاده می ‌شود، موانع حرارتی وجود دارد که برخی از این موانع حرارتی باعث کاهش اتلاف گرمای ناشی از تابش در قسمت ‌های دارای عایق بندی حرارتی می ‌شود.

  • استفاده از پروفیل‌ های عایق حرارتی 

برای کاهش جریان گرما و ضریب  U قاب ‌های فلزی باید دارای یک پروفیل پلاستیکی عایق باشند که بین داخل و خارج قاب قرار گرفته باشد. این پروفیل ‌ها را شکست حرارتی نیز می ‌نامند و از پلی آمید 66 تقویت شده با الیاف شیشه ساخته می ‌شوند. لازم به ذکر است که نسبت الیاف شیشه 25٪ است و مواد استفاده برای این میله ‌ی عایق به دلیل مقدار هدایت حرارتی کم که معادل 0.30 W / mK است و خواص مکانیکی خوب حتی در دماهای بالاتر متمایز می باشد. یک قاب غیر گرماده از پنجره آلومینیومی دارای ضریب انتقال حرارتی Uf 6.8 W / m2K  بوده و اگر این سیستم با مشخصات عایق با عرض 42 میلی متر از نظر حرارتی جدا شود، می ‌توان ضریب انتقال حرارت را به 1.3 W / m2K کاهش داد.

  • استفاده از اسپیسرهای حرارتی 

اکثر پنجره ‌های مدرن از اسپیسرهای شیشه ‌ای برای حفظ فاصله بین شیشه ‌های خود و عایق بندی استفاده می ‌کنند که بسیاری از این اسپیسرها از آلومینیوم ساخته شده‌ که البته ماده ‌ای رسانا می ‌باشد. برای عملکرد بالاتر عایق گزینه بهتری وجود دارد و آن هم اسپیسرهای پلاستیکی مخصوص است که بیشتر آن را با نام اسپیسرهای حرارتی می ‌شناسند.

 

مقالات پیشنهادی

پنجره ریلی یا کشویی برای چه مناطقی مناسب است؟

مزایای پنجره upvc و تاثیر آن در ساختمان

چطور توری پلیسه پنجره دوجداره را تمیز کنیم؟

بهترین روش کندن برچسب شیشه دوجداره و پروفیل یو پی وی سی

مقایسه پنجره دوجداره لولایی با مدل کشویی از لحاظ عایق

چگونه قاب پنجره یو پی وی سی را دوباره سفید و براق کرد؟

روش‌های مفید برای جلوگیری از یخ‌زدگی پنجره‌ها

آیا هر پنجره دوجداره ای عایق صوت است؟

تعویض و تعمیر توری پنجره در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *