بازدیدها: 3212

پنجره دوجداره upvc

امروزه در تمامی خانه ها و ساختمان ها استفاده از درب و پنجره دوجداره UPVC الزامی شده است. این پنجره ها از نفوذ گرد و خاک، سرما و گرما و همچنین سر و صدا به داخل ساختمان جلوگیری میکند و موجب می شود در خانه خود احساس آرامش و راحتی داشته باشیم. علاوه بر این از نظر زیبایی و تنوع رنگ و مدل جلوه متفاوتی به ساختمان می بخشد. این نوع پنجره ها از پروفیل UPVC بهره مند هستند که خود انواع مختلفی از نظر کیفیت و طرح دارد. این پنجره ها نیز مانند هر سیستم دیگری روز به روز در حال تغییر، پیشرفت و ارتقا هستند و هر روز مدلهای متنوع تر و جدید تری به بازار عرضه می شود که امکان استفاده از این درب و پنجره ها را در فضاهایی که قبلا امکان استفاده نداشتند فراهم می کنند.

پنجره دوجداره محصولی از هنر و فناوری است که امروزه برای بسیاری از منازل و ساختمان ها به یک ضرورت تبدیل شده است. پنجره دو جداره در مدل ها و انواع متنوعی ساخته می شود تا برای کاربرد های مختلف مناسب و ایده آل باشد.

انواع پنجره دوجداره

پنجره دوجداره اساس کار ساده ای دارد ولی در عین حال باید با ظرافت و دقت ساخته و نصب شود. صدا و حرارت برای انتقال، به جریان هوا نیاز دارند و پنجره ها عایقی هستند تا در عین حال که نور را از خود عبور می دهند از انتقال صدا و حرارت جلوگیری کنند.
پنجره های تک جداره معمولی ضریب انتقال مناسبی ندارند و همچنان بخش قابل توجهی از صدا، حرارت و انرژی را از خود عبور می دهند. این موضوع هم در هدر رفت انرژی تاثیر زیادی دارد و هم آرامش و سکوت فضای داخل ساختمان را مختل می کند. امروزه با بیش از پیش شلوغ شدن فضا های شهری، زیاد شدن سر و صدا و هیاهو و همچنین ضرورت صرفه جویی در انرژی، اهمیت پنجره دو جداره بیش از هر زمانی دیگری احساس می شود.
پنجره دوجداره در حقیقت دو لایه شیشه است که به موازات یکدیگر قرار گرفته و به وسیله یک لایه خلا نسبی یا یک گاز مخصوص یا هوا از یکدیگر جدا شده اند. به این ترتیب صدا و حرارت باید از همه این لایه ها عبور کند که همین مسئله نفوذ حرارت و صدا را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.
پنجره دوجداره امروزه اهمیت بسیاری یافته است و به همین دلیل در انواع مختلفی ساخته و به بازار عرضه می شود تا برای هر نیاز و کاربردی پاسخگو باشد. انواع پنجره دو جداره بر اساس متریال و اندازه قابل ساخته شدن است و شما می توانید پنجره دلخواه خود را از بین تنوع گسترده ای از مدل ها انتخاب و خریداری کنید. جنس فریم پنجره، نوع نصب و از همه مهم تر، اندازه و ابعاد پنجره، اصلی ترین موارد تعیین نوع پنجره دوجداره هستند.

پنجره ثابت دوجداره

پنجره دو جداره ثابت

شاید بشود گفت پرکاربردترین، ساده‌ترین و کم خرج‌ترین مدل پنجره دوجداره؛ پنجره دو جداره آلومینیومی ثابت است. البته اشتباه نکنید این پنجره فقط به خاطر کاهش هزینه‌ها و سادگی‌اش نیست که بسیار پرکاربرد است، بلکه اتفاقا این مدل پنجره دوجداره به دلیل ثابت بودن از همه‌ی انواع دیگر بازده بالاتری دارد. این پنجره‌ها نیاز به هیچ مکانیزمی برای باز و بسته شدن ندارند و بنابراین به خوبی از پس عملیات عایق‌بندی صوتی، حراراتی و گرد و غبار برمی‌آیند

پنجره تک حالته دوجداره

پنجره دو جداره لولایی تک حالته

پنجره لولایی تک حالته  UPVC، پنجره ای است که بر روی یک محور خود که به صورت افقی می باشد بازشو دارد . پروفیل پنجره لولایی مناسب جهت پروژه های انبوه سازی است و با توجه به رعایت استانداردهای کیفی محصولی کاملا مقرون به صرفه می باشد.

ویژگی ها و مزایای پنجره لولایی تک حالته دوجداره UPVC

 • قیمت پایین تر نسبت به دیگر محصولات دوجداره UPVC
 • تغییر سَمتِ بازشو از چپ به راست و یا از راست به چپ در کمترین زمان اجرایی و قیمت ( امکان تغییرات در محل )
 • تعویض بسیار آسان و سریع یراق آلات و لولا ها در صورت نیاز

پنجره دو حالته دوجداره

پنجره دو جداره لولایی دو حالته

پنجره دوجداره لولایی دو حالته به پنجره‌ای گفته می‌شود که دارای دو نوع باز شو باشد به صورتی که هم میتواند به صورت جانبی از سمت راست و یا چپ و هم از سمت بالا و یا پایین باز شود . قابل توجه است طراحی یراق آلات این نوع پنجره به گونه ایست که می تواند مزایا و ویژگی ها و هم چنین قابلیت های پنجره های یو پی سی را از نظر عایق بودن در برابر گرما و سرما و امنیت در بالاترین سطح ممکن ارائه نماید .

ویژگی ها و مزایای پنجره لولایی دو حالته دوجداره UPVC

 • امنیت بسیار بالا با توجه به نوع یراق آلات استفاده شده در این نوع پنجره دوجداره
 • عدم نمایان بودن یرق آلات در زیر محور بازشو
 • قابلیت تنظیم و رگلاژ راحت جهت باز و بسته شدن هر چه روان تر و کارامد تر
 • راحتی باز و بسته شدن توسط کودکان به همراه امنیت بسیار بالای آن

پنجره آکاردئونی دوجداره

پنجره دو جداره آکاردئونی

درب و پنجره آکاردئونی ( Fold & Slide )، لنگه های بازشو به صورت تاشو در کنار یکدیگر جمع می شوند. با توجه به نوع طراحی آن ممکن است نحوه باز شدن پنجره آکاردئونی تغییر کند. به طور مثال در شکل بالا درب آکاردئونی UPVC با چند لنگه مشاهده می کنید. ابتدا لنگه اول در سمت راست به صورت لولایی باز می شود، سپس مابقی لنگه ها به صورت تاشو به کناره حرکت می‌کنند.

ویژگی ها و مزایای پنجره دوجداره UPVC آکاردئونی چند لنگه

 • ترکیب فضاهای خارجی و داخلی
 • قابل استفاده در عرض های بالاتر از 2 متر برای حیاط ، بالکن و تراس
 • عملکرد عالی از نظر کارایی و بهره وری در مقابل اتلاف انرژی و ورود اصوات بیرون

پنجره کلنگی-سرویسی دوجداره

پنجره دوجداره کلنگی، سرویسی یا بالا بازشو

این نوع پنجره دقیقاً همانند پنجره های Turn می باشد. این پنجره ها تنها از قسمت بالا باز می شود (بصورت کامل باز نمی شود). بازویی باز شو در این پنجره ها ، پنجره را تحت زاویه نگاه می دارد. بیشترین آن در پنجره سرویس بهداشتی بوده و این پنجره ها در ابعاد کوچک و ماکزیمم 600*600 میلیمتر اجرا می شوند. این پنجره UPVC به کمک لولاهایی که در پایین لنگه بازشو نصب می شود، از سمت بالا باز می شود.
میزان درجه ای که این پنجره باز می شود بالاترین میزان تهویه هوا را به وجود می آورد. بازشوی پنجره به نحوی به قاب پنجره متصل است که پس از بسته شدن پنجره حداکثر عایق بودن در مقابل اتلاف انرژی و ورود آلودگی صوتی را به وجود می آورد.

پنجره فرانسوی دوجداره

پنجره دوجداره فرانسوی

پنجره دوجداره فرانسوی از دو لنگه پنجره لولایی تشکیل شده است که در خلاف جهت یکدیگر باز می شوند و همانند پنجره دو لنگه بازشو دارای مولیون است. اما طراحی پنجره فرانسوی، به گونه‌ای است که هنگامی که دو لنگه باز می شوند، پروفیل مولیون به همراه پروفیل بازشو، باز می‌شود و چیزی به عنوان جداکننده در فضای میانی دو لنگه دیده نمی‌شود.

در واقع یکی از لنگه ها دارای دستگیره و لنگه ی دیگر فاقد دستگیره است.

لازم به ذکر است در مواقع غیر ضروری میتوان یک لنگه پنجره را ثابت و از یک لنگه دیگر به عنوان بازشو استفاده نمود.

پنجره فولکس واگنی دوجداره

پنجره دو جداره فولکس واگنی

در پنجره های فولکس واگنی، ابتدا پنجره به سمت جلو کشیده می شود و سپس در جهت موازی محور x حرکت می کند(حرکت به صورت کشویی). در این نوع پنجره، از نوار درزگیر EPDM استفاده می گردد، که با وجود حرکت کشویی بازشو، جزء یکی از آب بندترین پنجره ها می باشد. سیستم فولکس واگنی جهت باز شو های بزرگ انتخاب درستی می باشد و باعث ایجاد فضایی دل انگیز می شود.شاید بتوان تنها عیب این نوع یراق را قیمت بالای آن نام برد. اصولا این نوع پنجره برای جاهای که فضای زیادی دارند و میخواهند دید خوبی داشته باشند استفاده می شود.

مزایای استفاده از پنجره فولکس واگنی

 • به هنگام باز و بسته شدن فضایی اشغال نخواهد کرد.
 • طول عمر زیاد
 • دارای فیتینگ بیشتر نسبت به مدل کشویی می باشد و این قابلیت به این دلیل بوده که پنجره از چهارچوب خود کاملا جدا می شود و بعد در ریل جانبی بروی لت ثابت قرار میگیرد
 • کاملا عایق بوده
 • دارای قابلیت باز شدن تا زاویه 45 درجه
 • جلوگیری از ورود گردو غبار و آلودگی به فضای داخلی ساختمان
 • شستشوی آسان
 • ضد رطوبت
 • مقاوم در برابر باد، باران، طوفان

پنجره کشویی دوجداره

پنجره دوجداره کشویی یا ریلی

در پنجره های کشویی، دو سطح از پروفیل روی هم می غلتند که برای آب بندی، می بایست از EPDM (گسگت) که باعث استحکام نیز می شود، استفاده نمود، ولی چون هنگام باز و بسته کردن، حرکت پنجره به علت اصطکاک بالای این نوع گسگت ها (EPDM) سخت می شود، از نوار درزگیر مویی که آب‌بند نیست، استفاده می شود، بنابراین پنجره های کشویی به هیچ عنوان عایق و آب بند کامل نمی باشند.با توجه به ایرادهای گفته شده در این نوع پنجره اصولا توصیه نمی شود مگر اینکه کارفرما اصرار داشته باشد.

استفاده از پنجره دوجداره ریلی ، برای آشپزخانه که نیاز به تهویه بیشتری دارد و مناطق شمالی کشور که گردوغبار کمتری دارند ، و بالکن که فضای بازشو کمتری دارد توصیه می شود .

مزیت اصلی پنجره دوجداره کشویی استفاده آسانتر و نیاز به فضای کمتر برای بازشو می باشد.

پنجره خلیجی

پنجره دوجداره خلیجی 

در چند دهه قبل به سبب جلوگیری از اتلاف انرژی در طراحی و نمای ساختمان سعی بر آن بود تا پنجره ها با ابعاد کوچک و حداقل بازشو ساخته شود. این مطلب در تعداد پنجره‌های بکار گرفته شده در ساختمان نیز موثر بوده است. ولی امروزه به سبب استفاده از پنجره های UPVC و شیشه های 2 و 3 جداره و همچنین وجود اتصالات گرد و یراق آلات دایره ای که اتصال چند پنجره را به هم ممکن می‌سازد، این امکان برای مهندسین ساختمان، طراحان و معماران مهیا گردیده که بدون داشتن دغدغه در عایق سازی ، نماهایی زیبا در ساختمان طراحی نمایند، ساختمان‌ها با فضای بیشتر، نور طبیعی بهتر، فضایی بهتر برا ی طرح دکوراسیون داخلی منزل از ویژگی‌های پنجره های UPVC می باشد. (پنجره UPVC با شیشه 2 یا 3 جداره فضای عایقی در حدود دیواری با ضخامت 200 میلیمتر را فراهم می سازد). وجود پنجره های UPVC در خانه این پی آمد را به همراه خواهد داشت تا درضمیر شما احساس خوبی بوجود آید. دلیل این است که، درب و پنجره ها نه تنها نور طبیعی را به شما عرضه می دارد ، بلکه زیبایی و شخصیت را به طرق مختلف به خانه ها ارزانی می نماید.

برای محاسبه آنلاین قیمت هرکدام از این پنجره ها با ابعاد خودتان و مقایسه پروفیل ها با برندهای مختلف و انواع شیشه های دوجداره اینجا را کلیک کنید.

 

مزایای پنجره دوجداره

مزیت ها و ویژگی های پنجره های دوجداره upvc

بیشتر اتلاف انرژی در ساختمان از طریق در و پنجره‌ها می‌باشد. سیستم های در و پنجره هایی که از پروفیل‌های UPVC ساخته شده است، علاوه بر زیبایی و ظرافت ظاهری، دارای مزیت های متعددی به شرح ذیل می‌باشد:

کاهش آلودگی صوتی

 کاهش هزینه مصرف انرژی جهت تامین حرارت و برودت مورد نیاز

 عدم نیاز به رنگ کاری و سرویس های مکرر جهت نگهداری

 عایق در برابر نفوذ گرد و غبار به دلیل استفاده از لاستیک های درزبندی و با طراحی خاص

 مقاومت در برابر نفوذ آب باران به دلیل استفاده از لاستیک های درزبندی و تعبیه شیارها و دریچه های تخلیه آب باران

 عدم تغییر رنگ و حالت در برابر تابش اشعه خورشید

دوام و استحکام بالا

غیر قابل اشتعال در آتش سوزی ها

مقاوم در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی و اکسیداسیون

 قابلیت نصب انواع یراق آلات و تامین بازشوی مورد نظر

 قابلیت نصب شیشه های چند جداره

قابلیت بازیافت و عدم ایجاد آلودگی زیست محیطی

نظافت آسان

سهولت و سرعت در نصب

امکان تعویض پنجره های قدیمی ( آهنی، چوبی و آلومینیومی) با درب و پنجره های UPVC وین تک در حداقل زمان و کمترین تخریب

جدول مقایسه پنجره های UPVC  با دیگر پنجره ها

جدول مشخصات فنی انواع در و پنجره پنجره های UPVC پنجره های آلومینیومی ترمال بریک پنجره های فلزی پنجره های چوبی
زنگ زدگی ، پوسیدگی و خوردگی  ندارد  ندارد  دارد  دارد
رسوب پذیری  ندارد  ندارد  دارد  دارد
انتقال حرارت  ندارد  ندارد  دارد  دارد
انتقال صوت  ندارد  ندارد  دارد  دارد
نفوذ گرد و غبار  ندارد  ندارد  دارد  دارد
نفوذ رطوبت  ندارد  ندارد  دارد  دارد
نیاز به رنگ آمیزی  ندارد  ندارد  دارد  دارد
قابل شستشو  دارد  دارد  ندارد  ندارد
وزن سبک  دارد  دارد  ندارد  ندارد
سرعت بالای تولید  دارد  دارد  ندارد  ندارد
سرعت در نصب  دارد  دارد  ندارد  ندارد

در ذیل به برخی از استانداردهای تولید پنجره upvc می پردازیم:

 1. استفاده از گالوانیزه به ضخامت 1/5 میلی متر و به صورت U شکل و یا حتی قوطی شکل در پنجره های با ابعاد بزرگ به صورت سرتاسری در دور تا دور پنجره UPVC.
 2. تمامی پروفیل های پنجره UPVC باید دارای گالوانیزه باشد، طول گالوانیزه در پروفیل های UPVC جوش شونده حداکثر 2 سانتی متر کوتاه تر و در پروفیل های میانی حداکثر 1 سانتی متر کوتاه تر باشد.
 3. استفاده از گالوانیزه یک تکه در تمام قسمت های پروفیل بخصوص محل های نصب لولاها و یراق آلات از گالوانیزه های 2 تکه و جوش خورده استفاده نگردد.
 4. فاصله پیچ های گالوانیزه در پنجره UPVC، از ابتدای پروفیل ها حداکثر 15 سانتی متر و فاصله پیچ ها با یکدیگر حداکثر 40 سانتی متر در پروفیل های پنجره UPVC سفید و 30 سانتی متر در پروفیل های پنجره UPVC قهوه ای باشد. (ویدیو استفاده از پروفیل های تقویتی گالوانیزه در پنجره های آلوین پنجره)
 5. راه آب برای فریم و لنگه بازشو (sash) در پنجره UPVC باید به شرح ذیل باشد:
 •     راه آب فریم در هر لنگه از پنجره UPVC باید حداقل دارای 2 شیار تخلیه از داخل و شیار تخلیه نیز (خروجی) براساس طول پروفیل
 •     شیار تخلیه آب برای لنگه بازشو پنجره UPVC باید هم در ضلع بالا باشد و هم در ضلع پایین (ویدیو ایجاد شیارهای تخلیه آب باران در پنجره های آلوین پنجره)
 •      در مولین های افقی نیز همانند فریم عمل گردد.
 1. نوارهای آب بندی باید حتماً از نوع EPDM باشد و نقشه و کیفیت آن حتماً باید مطابق با پروفیل مصرفی باشد و یک تکه و درز آن در بالا قرار گیرد.
 2. کانکتورها باید از جنس زاماک مقاوم ساخته شود.
 3. در هنگام تمیزکاری محل های جوش نقاطی را که دستگاه قادر به تمیز کردن آنها نمی باشد باید توسط ابزار مناسب تمیز گردد.
 4. تعداد لولا در پنجره های UPVC دوحالته:
 •      ارتفاع تا 1 متر حداقل 2 لولا
 •      ارتفاع از 1 متر تا 1.8 متر حداقل 3 لولا
 •       البته اگر از لولای قابل تنظیم و یا قابل رگلاژدر تولید پنجره UPVC استفاده گردد باید وزن لنگه بازشو نیز در نظر گرفته شود و لولا براساس سنگینی و یا سبکی لنگه بازشو انتخاب گردد.

 

یک تست ساده برای تشخیص کیفیت مونتاژ و نصب ورگلاژ صحیح در پنجره های تولید شده شرکت آلوین پنجره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *