بازدیدها: 3038

دستگیره های پنجره دوجداره

دستگیره های پنجره دوجداره با پیشرفت تکنولوژی از لحاظ امنیت در جایگاه بسیار خوبی قرار گرفته اند. نخستین معیار در انتخاب دستگیره پنجره دوجداره کیفیت دستگیره است. بهترین دستگیره پنجره دوجداره در حال حاظر جنس های آلمانی و ترک در بازار بوده که از کارایی بالایی برخوردار هستند. جنس دستگیره پنجره دوجداره عموما از آلمینیوم و یا پلاستیک است. در تولید پیچ دستگیره این پنجره نیز باید از آلیاژ مرغوب استفاده شود تا در هنگام استفاده و نصب روی پنجره آسیب نبیند.

بهترین نوع سیلندر مورداستفاده در انواع دستگیره این نوع از پنجره، جنس برنج همراه با روکش آلمینیوم است.نوع سیلندر مصرفی نیز به مواردی همچون سایز، آکس و نوع پروفیل بستگی دارد. طریق بازو بسته کردن دستگیره در دوام پنجره دوجداره بسیار تاثیرگذار است. همچنین دستگیره ها نباید با فشار زیاد چرخانده شود، زیرا به مرور زمان باعث از کارافتادن اسپانیولت می شود. به عنوان نکته پایانی باید عنوان کرد بهترین دستگیره پنجره دوجداره و یراق آلات آن نیز ممکن است در گذرزمان دچار مشکلاتی شوند و کارایی خود را از دست بدهند.

برای محاسبه آنلاین قیمت پنجره دوجداره upvc به این لینک بروید.

انواع دستگیره پنجره دوجداره

 • دستگیره یک طرفه پنجره
 • دستگیره پنجره دوطرفه
 • دستگیره باریک دوطرفه پنجره
 • دستگیره پنجره هتلی
 • دستگیره مخفی پنجره دوجداره
 • دستگیره چفت موشکی
 • دستگیره درب سرویسی
 • دستگیره درب سوئیچی

دستگیره یک طرفه پنجره

پراستفاده ترین دستگیره پنجره دوجداره، دستگیره یک طرفه ساده است. این نوع دستگیره در یک طرف بازشو نصب می شود و بطور کلی به دو دسته ساده و سکوئستیک تقسیم بندی می شود.

انواع دستگیره پنجره دو جداره upvc

دستگیره پنجره دوطرفه

دستگیره دوطرفه برای مواردی استفاده خواهد شد که بازشو از دو طرف بازشود. به دلیل ارزان بودن قیمت دستگیره پنجره دوطرفه نسبت به درب سوئیچی در برخی پروژه های اکونومی از این دستگیره ها استفاده می شود. این محصول دارای قفلی است که روی قسمت بالای دستگیره تعبیه شده است. به دلیل آنکه این قفل به راحتی باز می شود پیشنهاد می شود در مواقعی که امنیت مهم است، از دستگیره سوئیچی یا دستگیره یک طرفه استفاده شود.

انواع دستگیره پنجره دو جداره upvc

دستگیره باریک دوطرفه پنجره

این دستگیره ساختار و مکانیزمی کاملا مشابه دستگیره پنجره دوطرفه دارد. تنها تفاوت این دو دستگیره باریک بودن محل پیچ و هندل دستگیره است. در پنجره هایی که به بیرون باز می شوند و یا محل نصب دستگیره در قسمت بیرونی آن است از این دستگیره می توان استفاده کرد.

انواع دستگیره پنجره دو جداره upvc

دستگیره پنجره هتلی

در مراکز عمومی مانند هتل ها بدلایل ایمنی بهتر است پنجره ها فاقد اهرم دستگیره باشند. یراق آلات روتو با ارائه دستگیره هتلی فاقد اهرم و هندل این نیاز را بر طرف کرده اند. تصویری از دستگیره های مناسب هتل را مشاهده می کنیم.

انواع دستگیره پنجره دو جداره upvc

دستگیره مخفی پنجره دوجداره

این نوع دستگیره عمدتا برای پنجره دوجداره ریلی استفاده می شود. بویژه در پنجره کشویی دو ریل (هر دو لنگه بصورت کشویی باز می شود) که در صورت وجود دستگیره های دیگر، مانع باز شدن لنگه دیگر خواهد شد.

انواع دستگیره پنجره دو جداره upvc

دستگیره چفت موشکی

در واقع این محصول شباهت بیشتری به چفت دارد تا به دستگیره. مکانیزم این دستگیره بدین صورت است که با کشیدن آن ضامن آزاد می شود و لنگه باز خواهد شد. تنها مورد استفاده چفت موشکی در پنجره های کلنگی یا سرویسی است که از قسمت بالا باز می شود و امکان دسترسی به دستگیره بدلیل ارتفاع کمتر است.

انواع دستگیره پنجره دو جداره upvc

دستگیره درب سرویسی

همانند دستگیره درب سوئیچی این نوع دستگیره نیز از دو جهت باز و بسته می شود. اما با این تفاوت که دستگیره سرویسی فاقد سیلندر کلیدخور می باشد. در سمت داخلی این دستگیره دارای چفتی است که موجب قفل شدن درب سرویسی خواهد شد.

انواع دستگیره پنجره دو جداره upvc

دستگیره درب سوئیچی

برای درب های سوئیچی، درب بالکنی یا تراس از دستگیره هایی استفاده می شود که دارای مقاومت بالاتر، کلیدخور و دارای دستگیره دوطرفه باشند. برای آشنایی با مکانیزم این نوع درب بر روی مکانیزم قفل شدن درب دوجداره کلیک کنید.

عوامل موثر در انتخاب بهترین دستگیره پنجره های دوجداره

 1. اهرم بلند و توپر دستگیره : استفاده از اهرم توپر در دستگیره، باعث عملکرد بهتر آن است. همچنین بلند بودن اهرم دستگیره سبب کاهش فشار وارده به دستگیره و اسپانیولت شده و موجبات آسانی باز و بسته کردن پنجره را فراهم می کند. در دستگیره های ارزان قیمت، تولیدکنندگان وزن و ارتفاع اهرم را کاهش داده و موجب زود شکستن آن ها می شود.
 2. ضخامت صفحه اصلی دستگیره : ضخامت غیر استاندارد صفحه اصلی و جنس نامرغوب سبب تغییر حالت یا شکستن دستگیره می شود.
 3. نقطه پرچ شدگی : نقطه پرچ شدگی یا اتصال اهرم دستگیره به صفحه اصلی باید به کمک ماشین آلات استاندارد و واشر پلاستیکی مخصوص بین صفحه و اهرم انجام شود. این کار باعث حرکت روان دستگیره شده و از ساییدگی آن جلوگیری می کند.
 4. شفت چهار پهلوی دستگیره : شفت چهارپهلو باید از آلیاژ مرغوب ساخته شود که فشار زیاد سبب هرزشدن دستگیره و تغییر حالت شفت نشود.
 5. فنر دستگیره : دستگیره ها باید از فنر مرغوب برخوردار یاشند تا سبب درست عمل کردن اهرم در حالت 90 درجه شوند.
 6. زهوارهای جای پیچ دستگیره : زهوارهای جای پیچ باید دارای مقاومت کافی بوده تا هرز نشود. همچنین باید برای پیچ ها روکش پلاستیکی مخصوص تعبیه شود و پس از نصب باید روی آن قرار گیرد تا پیچ از دید پنهان شود.
 7. مقاومت پروفیل دستگیره : میزان مقاومت دستگیره باید بالا باشد تا در هنگام نصب و رگلاژ هیچ مشکلی برای کارفرما ایجاد نکند.
 8. عایق بندی دستگیره : عایق بندی با کمک چسب های مخصوص ایجاد می شود و نصاب پنجره دوجداره تست های لازم را برای کارکرد صحیح پنجره انجام می دهد.

 

نمونه ای از پنجره ها با دستگیره های داخل متن

پنجره UPVC لولایی تک حالته

پنجره UPVC لولایی دو حالته Tilt & Turn

پنجره دوجداره UPVC فرانسوی

پنجره دوجداره UPVC فولکس واگنی

پنجره دوجداره کشویی یو پی وی سی ریلی دو لنگه متحرک

پنجره دوجداره UPVC با اتصالات گرد دایره ای

پنجره دوجداره UPVC آکاردئونی چهار لنگه

 

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *